2006-05-29

Lilaeopsis brasiliensis

Přemýšlíte-li, čím oživit vaší současnou vodní zahradu, můze být Lilovníček brazilský jednou ze zajímavých možností vylepšení. Za dobrých světelných podmínek se rostlina rozpína v horizontálním směru a vytváří kompaktní hustý trávník. V opačném případě stagnuje a postupně hyne. Kombinace s jinými rostlinami (Echinodorus tenellus, Sagittaria subulata, Blyxa japonica,..) podobného vzhledu vytváří dojem přirozenosti pannenské pastviny v horách.


Na nákupu
V současne době se v České republice, pro mě z neznámého důvodu, prodává Lilaeopsis brasiliensis pod latinským názvem Lilaeopsis novae-zelandiae (Lilovníček novozélándský). Jako nezkušený jsem po zakoupení rostlinu prezentoval pod jejím obchodním jménem Lilaeopsis novae-zelandiae a nezávisle na sobě jsem byl na několika diskuzních fórech opraven, že jde o Lilaeopsis brasiliensis. Rostliny se od sebe liší hlavně výškou vzrůstu, na druhý pohled i stavbou listů, což při nákupu ihned nerozeznáme.


Vzhledem k charakteru rostliny je možné ji zakoupit ve variantě kobereček nebo trs v košíčku, jak se běžně rostliny prodávají. Předpřipravenost koberečku není nějak výhodná, naopak může majiteli přinést práci navíc. Oproti rostlince v košíku je z koberečku více odpadových listů a množstvi spletených oddenků a kořenů zabere poměrně mnoho času na přípravu ke vsazení do nádrže. Vzhledem k těmto faktorům se, co do užitné hodnoty, vyplatí investovat spíše do košíčku. Stejně tak jako převážná nabídka nabízených rostlin se i Lilaeopsis brasiliensis prodává v emerzní formě. To nejčastěji znamená výměnu listů související s jejich přizpůsobením pro "podvodní život". Výměna není nijak drastická a probíhá poměrně pomalu. Zvláštní péče se během tohoto procesu nemusíte bát. Postačí odstřihovat u kořenů odumřelé listy.


Sázení, péče a údržba
Postup zpracovaní zakoupené rostliny v košíčku pro vysazení v akváriu se od koberečkové varianty neliší. Rostlinu je nutno opatrně z přenosky vyjmout. Při této činnosti bychom měli dbát na to, abychom nepolámali kořeny, oddenky ani samotné listy. Pak musíme kořeny očistit od nabaleného písku nebo vaty a následně je pečlivě rozplést. Lilovníček se nejlépe ujme, pokud je nařízkován na menší časti. Rozstříhejte tedy oddenky tak, aby jednotlivé trsy měly po dvou až čtyřech listech. Jestliže najdete některé kořínky odumřelé, odstřihněte je nebo je zkraťte.

Připravené trsy udržujte před vsazením do nádrže vlhké. Pinzetou je jednotlivě a opatrně umisťujte vždy do skupin. Chcete-li vytvořit základ pro budoucí trávník, vsaďte rostliny tři až pět centimetrů od sebe. Hloubka zasazení by neměla přesáhnout jeden až dva centimetry z důvodu odhnívání listů.

Rozmístění nově vysazovaného Lilaeopsis brasiliensis si předem ujasněte. Lilovnícek by neměl být stíněn jinou rostlinou. Přestože jsem se dočetl, že v přírodě sestupuje i do větších hloubek, v akváriu tato situace nehrozí. Rostlina by měla mít přímý přístup ke světlu, jehož výkon by měl přesáhnout 0.5W/L. Stejně jako je důležité světlo, měla by rostlina mit pravidelný přísun živin. Toho dosáhneme pravidelným obohacovaním dna o potřebné prvky tabletovými hnojivy (Dupla, JBL, ADA, ..). Vhodné prostředí rostlině poskytnete, pokud bude v jemném pórovitém štěrku, který je na sebe schopný vázat výše zmíněná hnojiva/živiny.

Osobně mám Lilaeopsis brasiliensis v křemičitém štěrku se zrnitostí 1-2mm, čas od času přihnojuji hnojivem ke kořenům a denně hnojím tekutým hnojivem. Rostlina, ač je to poměrně vzácné, mi za posledních několik týdnů několikrát kvetla.

Vzhledem k rychlosti růstu Lilaeopsis brasiliensis není potřeba rostlinu zastřihovat nějak často. Pokud se jí rozhodnete upravovat, dbejte na to, abyste listy stříhali u oddenku, jinak budou od místa střihu uhnívat. Podle zkušeností rostlina nekoření přílíš hluboko, proto není problém odstřihnout kus oddenku s listy, aniž bychom poškodily jeho okolí, a přesadit ho jinam.

Až na podmínku dobrého světla a přiměřené hnojení jde o rostlinu tvárnou a nenáročnou na další údržbu. Svojí stavbou je vhodná k odstraňení monolitosti jednodruhovych trávníků, oživení prázdných koutů nebo vytvoření úkrytů pro ryby. Vzrůstem se hodi jak do malých akvárií, tak i těch velkých. Proto se nemusíte bát, že vám bude přerůstat nebo rapidně po sestřihu kazit koncept vašeho layoutu.

Pro úspěšný růst Lilaeopsisu..
Podmínky v nichž žije Lilaeopsis brasiliensis v mé nádrži a drobná doporučení pro jeho úspěšný růst.

  • teplota vody: 23-25°C
  • světo: 0.5-1W/L
  • substrát: nejlépe pórovitý jemný (Akadama, ADA Amazonia, Seachem Onyx). Vzhledem k ceně je možné použít i křemičitý s malou zrnitostí (1-2mm)
  • manuální péče: stříhat a protrhávat podle potřeby.
  • hnojení: pravidelně do vody a ke kořenům.


Žádné komentáře: